KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11933015
*
nr 1193 3015
Thure Wahlström
(1908-1998), Sverige
Oljemålning, "Karlshamns skärgård". Signerad, daterad -68. Olja på duk, 49x68 cm
Thure Sigurd Wahlström, svensk bildkonstnär född 1908 i Karlshamn, död där 1998.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 juli 2018
kl 18:48:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/7 16:19:19
1
Vinnande bud
16/7 17:50:44
2
500 kr
16/7 17:50:44
1
600 kr (Budbetjänt)
16/7 17:53:00
2
700 kr
16/7 17:53:00
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Thure Wahlström
Thure Sigurd Wahlström, svensk bildkonstnär född 1908 i Karlshamn, död där 1998.
Läs mer om Thure Wahlström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thure wahlström
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52
*
Thure Wahlström
Thure Sigurd Wahlström, svensk bildkonstnär född 1908 i Karlshamn, död där 1998.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Thure Wahlström
nr 1193 3015
Thure Wahlström
(1908-1998), Sverige
Oljemålning, "Karlshamns skärgård". Signerad, daterad -68. Olja på duk, 49x68 cm
Thure Sigurd Wahlström, svensk bildkonstnär född 1908 i Karlshamn, död där 1998.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 juli 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/7 16:19:19 | 1 | Vinnande bud |
16/7 17:50:44 | 2 | 500 kr |
16/7 17:50:44 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
16/7 17:53:00 | 2 | 700 kr |
16/7 17:53:00 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Thure Wahlström
Thure Sigurd Wahlström, svensk bildkonstnär född 1908 i Karlshamn, död där 1998.Läs mer om Thure Wahlström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thure wahlström
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52